Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2008, sygn. IBPP1/443-96/08/AZ/KAN-468/01/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-96/08/AZ/KAN-468/01/08

Czy w przypadku sprzedaży powyższych działek istnieje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług? Czy w przypadku podziału powyższych gruntów na mniejsze działki i ich sprzedaży istnieje obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana E. P., przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2008r. (data wpływu 16 stycznia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży działek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 1997 Wnioskodawca wspólnie z małżonką zakupił (z majątku wspólnego) dwie działki rolne o łącznej powierzchni 2,5 hektara, celem powiększenia własnego gospodarstwa rolnego. Na działkach tych prowadzona była działalność rolniczą. Oprócz działalności rolniczej Wnioskodawca prowadził również działy specjalne produkcji rolnej, z racji prowadzenia których są wraz z żoną zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, lecz nie prowadzą działalności gospodarczej.Ponieważ gmina, na której terenie znajdują się wyżej wymienione działki nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, w roku 2006 Wnioskodawca wystąpił o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, którą otrzymał.Obecnie Wnioskodawca zamierza odsprzedać grunty, które zostały zakupione dla celów prowadzenia upraw. Dotychczas nie sprzedawał żadnych gruntów będących w jego posiadaniu, które zakupił z majątku prywatnego. Wnioskodawca nie ma zamiaru zajmowania się działalnością w zakresie handlu nieruchomościami, a sprzedaż majątku prywatnego jest sporadycznym zdarzeniem.Zakupiony grunt służył dotychczas jedynie prowadzeniu upraw i produkcji rolnej. Grunt nie był zakupiony w celach dalszej odsprzedaży. Dotychczas nie zmienił się charakter gruntów, są dalej postrzegane jako działki rolne i taki podatek lokalny odprowadzany jest do kasy gminy, na której obszarze znajdują się działki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00