Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.03.2008, sygn. IBPP2/443-5/08/EJ/KAN-3286/12/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-5/08/EJ/KAN-3286/12/07

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Grupy W. Spółka Akcyjna przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007r. (data wpływu 27 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez zbywcę przedsiębiorstwa, wniesionego aportem do spółki z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez zbywcę przedsiębiorstwa, wniesionego aportem do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje przeprowadzenie operacji restrukturyzacyjnej mającej na celu zoptymalizowanie struktury organizacyjnej oraz zwiększenie zyskowności przedsiębiorstwa zgodnie z opracowaną Strategią Rozwoju. Jednym z jej założeń jest utworzenie grupy spółek holdingu, w którym Wnioskodawca będzie pełnił funkcję spółki dominującej. W tym celu całe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy zostanie wniesione aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W zamian za wniesiony aport Wnioskodawca obejmie udziały w powołanej spółce z o.o. Pismem z dnia 16 czerwca 2007r. Strategia Rozwoju została zaakceptowana przez Ministra Skarbu Państwa, a akcjonariusze Wnioskodawcy (w tym Skarb Państwa) uchwałą z dnia 29 października 2007r. jednomyślnie wyrazili zgodę na podjęcie stosownych działań, w tym wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa Wnioskodawcy do spółki z o.o. Zgodnie z harmonogramem działań, stosowne uchwały spółki docelowej (sp. z o.o.) zostaną podjęte w dniu 31 grudnia 2007r. W tym też dniu zostanie zawarta umowa przenosząca całe przedsiębiorstwo Wnioskodawcy na powołaną spółkę z o.o. tytułem pokrycia udziałów w jej podwyższonym kapitale zakładowym. W skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu wchodzą także składniki majątkowe (środki trwałe, zapasy, itp.), od których Wnioskodawca odliczył naliczony podatek VAT. Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do dokonania korekty podatku VAT naliczonego od składników wchodzących w skład przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00