Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2008, sygn. IBPP2/443-377/07/EJ/KAN-3203/12/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-377/07/EJ/KAN-3203/12/07

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej E., przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2007r. (data wpływu 20 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniu VAT oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniu VAT oraz obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego przez nabywcę przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zakupił w celu prowadzenia działalności gospodarczej (jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) maszyny i urządzenia i zarachował je jako środki trwałe oraz wprowadził do ewidencji środków trwałych. Następnie zamierza całe swoje przedsiębiorstwo (tzn. zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności według Kodeksu Cywilnego Art. 55)) wnieść aportem do Spółki Akcyjnej w której jest akcjonariuszem. Wnioskodawca wskazał, że zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jak i spółka akcyjna prowadzą działalność w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, nie prowadzą sprzedaży zwolnionej ani mieszanej czyli rodzaj działalności zbywcy i nabywcy nie różni się (działalność opodatkowana).Przedmiotem aportu jest całe przedsiębiorstwo, które samodzielnie sporządza bilans a nie jego poszczególne części oraz nie występuje zmiana przeznaczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00