Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2008, sygn. IBPP1/443-530/07/PK/KAN-2522/10/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-530/07/PK/KAN-2522/10/07
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2007r. (data wpływu 29 listopada 2007r.), uzupełnione pismem z dnia 14 lutego 2008r. (data wpływu 21 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 listopada 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od rat leasingowych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lutego 2008r., będącym odpowiedzią na wezwanie nr IBPP1/443-530/07/PK z dnia 6 lutego 2008r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się w szczególności sprzedażą, serwisem i obsługą samochodów, jest bowiem autoryzowanym dealerem samochodów marki Toyota. Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność o wynajem samochodów osobowych które byłyby wynajmowane niezależnie od samochodów zastępczych, udostępnianych klientom serwisu. Podatnik zamierza udostępniać samochody osobowe klientom w ramach długoterminowego i krótkoterminowego wynajmu.W celu pozyskania samochodów do dalszego wynajmu Spółka zamierza korzystać z umów leasingu finansowego lub operacyjnego, to jest zamierza nabywać samochody od firm leasingowych na podstawie leasingu.Umowy leasingu, na podstawie których Wnioskodawca będzie nabywał samochody (a więc będzie korzystającym) będą zawierane na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Standardowo umowy takie są zawierane na okres 36 miesięcy, i taki okres jest przewidywany.Również umowy najmu, na podstawie których Spółka będzie samochody udostępniała klientom będą zawierane na różne okresy, ale każdy z leasingowanych samochodów będzie przeznaczony do wynajmu przez okres łącznie dłuższy niż sześć miesięcy, zasadniczo przez cały okres leasingu. Umowy najmu zawierane będą więc z pojedynczym klientem na czas nieoznaczony lub czas oznaczony dłuższy niż sześć miesięcy, lub - w przypadku wypożyczalni krótkoterminowej - nawet na okres kilku dni.Wydatki związane ze spłatą rat leasingowych będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.Samochody, w przypadku leasingu finansowego zostaną wpisane do ewidencji środków trwałych.Czy Spółka może skorzystać z prawa do odliczenia w całości (to jest bez ograniczenia do 60% i do 6.000 złotych, określonego w art. 86 ust. 3 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług) podatku naliczonego od rat leasingowych i innych płatności z tytułu umowy leasingu, stwierdzonych stosowną fakturą w przypadku leasingowania od firm leasingowych samochodów osobowych przeznaczonych do oddania ich przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy w odpłatne użytkowanie na podstawie umów najmu?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right