Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.02.2008, sygn. IBPB2/415-387/07/HS/KAN-2161/11/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-387/07/HS/KAN-2161/11/07

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 15 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku podatkowego dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2007r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę akcyjną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, który prowadzi obecnie działalność posiadając formę spółki z o.o. planuje przekształcić się w spółkę akcyjną, zgodnie z warunkami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych. W spółce uruchomiono w związku z tym stosowne procedury. Z treści art. 552 i 553 kodeksu spółek handlowych wynikają podstawowe skutki przekształcenia spółki z o.o w spółkę akcyjną, a mianowicie określone w tych przepisach zasady sukcesji uniwersalnej. Podatkowe skutki przekształcenia, tzw. sukcesja podatkowa uregulowana została w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa. Z dniem przekształcenia majątek spółki Przekształcanej stanie się majątkiem spółki Przekształconej, a kapitały własne spółki z o.o. staną się kapitałami spółki akcyjnej. Nastąpi tylko zmiana struktur, ponieważ przekształcenie odbywać się będzie z podwyższeniem kapitału zakładowego, którego źródłem pokrycia będzie skumulowany w kapitale zapasowym spółki z o.o. wypracowany zysk. W wyniku przekształcenia wszystkim dotychczasowym wspólnikom spółki przekształcanej, którymi są zarówno osoby fizyczne, jak i osoba prawna, a którzy oświadczą się za uczestnictwem w spółce Przekształconej wydane zostaną akcje w taki sposób, że za każdy dotychczasowy udział o wartości nominalnej 1 000 zł wspólnik otrzyma 1 500 akcji o cenie nominalnej 1 zł każda. Ostateczna ilość wspólników i docelowa wysokość kapitału zakładowego spółki Przekształconej znana będzie po upływie terminu do składania oświadczeń o uczestnictwie w spółce Przekształconej. Zatem źródłem pokrycia kapitału zakładowego spółki Przekształconej będzie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00