Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2008, sygn. IBPB1/415-278/07/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB1/415-278/07/AB

Czy niezapłacone wierzytelności można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana B. przedstawione we wniosku z dnia 22 listopada 2007r. (data wpływu do tut. Biura 26 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezapłaconych wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Pomiędzy spółką jawną a firmą faktoringową została zawarta umowa faktoringu, określająca zasady nabywania przez faktora wierzytelności pieniężnych z tytułu sprzedaży towarów lub świadczenia usług, przysługujących spółce jawnej wobec jej odbiorców. Uprzednio w/wym. wierzytelności, na podstawie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostały zarachowane jako przychody należne spółki jawnej. Kilku odbiorców nie wywiązywało się z terminów płatności, w związku z czym firma faktoringowa, na wniosek spółki jawnej, rozpoczęła windykację należności. Po czasie okazało się, że w jednej ze spraw (pozostałe sprawy w toku) windykacja jest bezskuteczna i komornik umorzył postępowanie na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z umową factoringową, firma faktoringowa zwrotnie przeniosła wierzytelności na spółkę jawną. Spółka jawna posiada umowę o zwrotne przeniesienie wierzytelności i nakaz zapłaty oraz postanowienie komornika o umorzeniu postępowania na podstawie art. 824 § 1 pkt 3 K.p.c. (na którym wierzycielem jest firma faktoringowa). Obecnie spółka jawna nie jest już związana umową faktoringu, natomiast windykacja dotycząca pozostałych dłużników jest prowadzona i jeśli okaże się bezskuteczna podobnie nastąpi zwrotne przeniesienie wierzytelności na spółkę jawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00