Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2008, sygn. ITPP1/443-867/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-867/08/AP
Czy lokal mieszkalny i przypisane do niego miejsce parkingowe powinny być objęte jednolitą 7% stawką VAT, czy oddzielnie stawkami 7% i 22%?
INTERPRETACJA INDWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 września 2008 r. (data wpływu 2 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży mieszkania wraz z miejscem postojowym znajdującym się w hali garażowej, stanowiącej część nieruchomości wspólnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży mieszkania wraz z miejscem postojowym znajdującym się w hali garażowej, stanowiącej część nieruchomości wspólnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 20 kwietnia 2006 r. podpisała Pani umowę przedwstępną z deweloperem P na zakup lokalu mieszkalnego wraz z przypisanym do niego miejscem parkingowym. Lokal mieszkalny został opodatkowany przez dewelopera stawką 7% VAT, natomiast miejsce parkingowe stawką 22% VAT. Miejsce parkingowe znajduje się bezpośrednio w linii prostej pod budynkiem mieszkalnym pod powierzchnią ziemi (w części podziemnej) i stanowi integralną część budynku mieszkalnego. Do lokalu mieszkalnego przypisane jest określone miejsce parkingowe. W akcie notarialnym podkreślono, iż Joanna M. ma prawo wyłącznego i nieodpłatnego korzystania z jednego miejsca postojowego, o pow. 11,5 m, przy czym Joanna M. zrzeka się prawa do korzystania z pozostałych miejsc postojowych w tym garażu i zobowiązuje się do korzystania z tego garażu w sposób nie utrudniający pozostałym współwłaścicielom korzystania z miejsc postojowych w tym garażu. Miejsce parkingowe wraz z komórką (piwnicą) zostało przypisane do konkretnego mieszkania, a więc są jemu przynależne i stanowią część funkcjonalną mieszkania. Każde miejsce parkingowe stanowi wyodrębnioną część garażu i jest przynależne do konkretnego lokalu mieszkalnego. Miejsca ograniczone zostały poprzez namalowane białą farbą linie. Środek tych linii stanowi każdorazowo granicę między sąsiadującymi miejscami parkingowymi. Każde miejsce jest odpowiednio ponumerowane (białą farbą na powierzchni miejsca) tak, by z odpowiedniego miejsca mógł korzystać tylko lokator, któremu przypisane zostało miejsce parkingowe. Miejsca parkingowe związane są tylko i wyłącznie z danym lokalem mieszkalnym i nie mogą być przeznaczone do innych celów niż garażowanie samochodu lokatora. Zauważyła Pani, że w podobnej sprawie zostały wydane wyroki sądowe, skłaniające się ku naliczeniu jednolitej stawki VAT dla lokalu mieszkalnego i przynależnego mu miejsca parkingowego, a mianowicie: wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 września 2007 r. III SA/Wa 192/07; wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2005 r. I FSK 103/05; wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1052/07; wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1206/07.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right