Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2008, sygn. ITPB3/423-439a/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-439a/08/PS
Czy w świetle przepisów art. 16 ust. 1 pkt 60 i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odsetki od pożyczek (również rewolwingowych) płacone przez Spółkę pożyczkodawcy będą mogły w pełnej wysokości stanowić koszt uzyskania przychodu Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku (data wpływu 13 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, dotyczącym niedostatecznej kapitalizacji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 sierpnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek w świetle art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, dotyczącym niedostatecznej kapitalizacji.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką akcyjną prawa polskiego należącą do grupy kapitałowej. Spółka jest znanym na rynku krajowym, jak również zagranicznym, dostawcą wyrobów hutniczych. Grupa z kolei jest traktowana przez inwestorów, instytucje finansowe, a także agencje ratingowe jako jednostka samodzielna finansowo. Z tego względu zarówno zapewnienie płynności finansowej oraz niezależności finansowej w ramach grupy jako całości, jak i poszczególnych spółek z grupy (między innymi Wnioskodawcy) jest funkcją scentralizowaną w ramach grupy. Podmiotem odpowiedzialnym za wskazane zadania jest Dział Finansowania Korporacyjnego będący jednostką organizacyjną wydzieloną w spółce X. Do chwili obecnej Podatnik otrzymywał finansowanie od ww. spółki, jednakże finansowanie to nie było głównym źródłem środków na działalność. W przyszłości zgodnie z polityką finansowania obowiązującą w ramach grupy, Spółka planuje finansować swoją działalność poprzez pożyczki udzielane jej przez spółkę X. To źródło finansowania ma dotyczyć zarówno bieżącej działalności Spółki, jak i jej inwestycji. Ponadto, intencją Podatnika jest również wykorzystanie udzielonych pożyczek w ramach grupy w celu refinansowania istniejącego obecnie zadłużenia Spółki wobec banków.