Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2008, sygn. ITPB1/415-419/08/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-419/08/DP

Jak ustalić wartość początkową do amortyzacji rozbudowanego i zaadaptowanego budynku na potrzeby działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2008 r. (data wpływu 31 lipca 2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości wykorzystywanej w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 października 2008 r. (data wpływu 27 października 2008 r.)

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 1988 roku prowadzi działalność gospodarczą na własne nazwisko. W styczniu 1998 roku nabył, w drodze kupna, od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, w ramach wspólności małżeńskiej, zabudowaną nieruchomość rolną. Cena zakupu wynikająca z aktu notarialnego nie wyszczególnia odrębnej ceny zakupu gruntu i zabudowań, w dokumencie tym podano jedną, wspólną wartość. Po nabyciu powyższej nieruchomości Wnioskodawca przystąpił do przebudowy zakupionego obiektu tj. 7/16 powierzchni budynku przeznaczył na budynek magazynowo-biurowy, do którego przeniósł siedzibę swojego przedsiębiorstwa, 2/16 powierzchni zaadaptował na cele związane z zaspokojeniem swoich potrzeb mieszkaniowych. Pozostała część stanowiąca 7/16 powierzchni była dotychczas niewykorzystywana. W tym roku Wnioskodawca postanowił wyremontować i przebudować pozostałą część budynku, aby służyła również do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Przebudowa będzie polegała na umocnieniu istniejących ścian nośnych, wylaniu posadzek, przykryciu tej części dachem oraz wykonaniu robót wewnętrznych, rozprowadzeniu instalacji itp. Po zakończeniu przebudowy i dokonaniu odbioru budowlanego, Wnioskodawca planuje powyższą część budynku wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponieważ na podstawie posiadanych dokumentów, jak również ze względu na znaczny upływ czasu, jaki miał miejsce od momentu zakupu, Wnioskodawca nie potrafi ustalić ceny nabycia tej części nieruchomości, zdecydował się do jej wyceny powołać biegłego rzeczoznawcę. Ustalając wartość początkową tego obiektu, do wartości początkowej planuje zaliczyć następujące koszty: wartość tej części budynku, która będzie poddana przebudowie wycenioną przez rzeczoznawcę, opłaty administracyjne związane z uzyskaniem pozwoleń, wartość zakupionych materiałów budowlanych, usług budowlanych i inne wydatki związane bezpośrednio z prowadzoną inwestycją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00