Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2008, sygn. ITPP1/443-628/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-628/08/AP
1. Czy wypłacone premie pieniężne (bonusy) za przekroczenie określonego poziomu obrotów (zakupów) i w określonym czasie jest dla otrzymującego pieniądze wynagrodzeniem za świadczoną usługę?
2. Czy otrzymane premie pieniężne (bonusy) za przekroczenie określonego poziomu zakupów w ustalonym okresie rozliczeniowym, nie rodzą obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług u ich beneficjenta?
3. Czy Spółdzielnia może bez konsekwencji karnych odliczyć podatek od towarów i usług, naliczony z faktur VAT wystawionych przez beneficjentów premii (bonusów)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2008 r. (data wpływu 17 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących przyznane premie pieniężne - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących przyznane premie pieniężne.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółdzielnia zajmuje się hurtową sprzedażą artykułów mleczarskich i innych towarów spożywczych na terenie całego kraju. W związku z prowadzoną działalnością dokonuje zakupów na dużą skalę i od wybranych dostawców (producentów). W zamian za przekroczenie określonych w umowie handlowej targetów ilościowych lub określonego limitu wartości zakupów, otrzymuje premie pieniężne (bonusy). Wysokość premii uzależniona jest od wartości/ ilości zakupionych u danego dostawcy towarów, co oznacza, że w razie wzrostu wskaźnika zakupów, rośnie wartość premii w danym okresie rozliczeniowym (kwartał, rok). Bonus (premia pieniężna) nie jest związany z konkretną dostawą towarów do Spółdzielni przez producenta, lecz wynikiem wszystkich dostaw zrealizowanych w określonym czasie. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego (zawartego w umowie), dostawca przesyła do Spółdzielni informację o wysokości przyznanej premii pieniężnej. Dotychczas Wnioskodawca wystawiał faktury VAT uznając, że świadczy usługi na rzecz dostawcy, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jednocześnie mając na względzie interpretację Ministerstwa Finansów z dnia 30 grudnia 2004 r. nr PP3-812-1222/2004/AP/4026. W związku ze zmianą art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy kontrahenci, z którymi Wnioskodawca współpracuje, odmawiają przyjęcia faktur dokumentujących należne mu premie (bonusy, rabaty retrospektywne) i oczekują rozliczenia przez Spółdzielnię premii w formie not księgowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right