Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2008, sygn. ITPB1/415-292/08/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-292/08/MR
Czy zapłacone odsetki przeliczone po kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień zapłaty stanowią koszt uzyskania przychodu? Czy różnice kursowe, które powstają na rachunku walutowym i od odsetek stanowią koszt, przychód podatkowy?Czy prawidłowo stosowane są kursy walut?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2008 r. (data wpływu 27 maja 2008 r.), uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu nieterminowych wpłat oraz w zakresie różnic kursowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek z tytułu nieterminowych wpłat oraz w zakresie różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność na terenie Polski. Oddelegowuje pracowników do pracy na terenie Niemiec. Okres na jaki oddelegowuje pracowników przekracza 183 dni, więc wynagrodzenia za pracę opodatkowane są według ustawodawstwa niemieckiego. Zdarza się, że zapłata podatku dochodowego następuje po dacie wymagalności. Wskutek tego urząd niemiecki nalicza odsetki z tytułu nieterminowych wpłat. Wnioskodawca przelicza odsetki po kursie średnim NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ich uregulowanie i taką wartość zalicza do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast rozchód waluty z rachunku walutowego na poczet odsetek przeliczany jest po kursie sprzedaży z dnia zapłaty. W wyniku tych operacji powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych na rachunku walutowym oraz różnice kursowe od odsetek. Wnioskodawca prowadzi księgi rachunkowe, a różnice kursowe ustala według zasad podatkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right