Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2008, sygn. ITPB3/423-313a/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-313a/08/PS

Czy wydatek z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych poniesiony przez Spółkę w związku z nabyciem dwóch przedsiębiorstw w drodze aportu stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?Jeżeli powyższy wydatek na podatek od czynności cywilnoprawnych jest kosztem uzyskania przychodów, to czy obciąża on koszty podatkowe Spółki w momencie jego poniesienia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych poniesionego w związku z nabyciem w drodze aportu dwóch przedsiębiorstw - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2008 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych poniesionego w związku z nabyciem w drodze aportu dwóch przedsiębiorstw.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 7 listopada 2007 r. nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego. Dwaj dotychczasowi wspólnicy Spółki objęli wszystkie nowo utworzone udziały, wnosząc na ich pokrycie swoje dotychczas działające przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego, obejmujące składniki majątkowe według stanu na koniec dnia 7 listopada 2007 r. W skład każdego z przedsiębiorstw wchodziły: zbywalne aktywa (środki trwałe, w tym grunty i budynki, wyposażenie, inne rzeczowe składniki majątkowe, takie jak np. zapasy, produkcja w toku, prawa majątkowe), pasywa (zobowiązania handlowe i kredytowe), umowy, rozpoczęte prace, bazy klientów i wszelkie inne składniki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego - z wyłączeniem dotyczącym akcji spółki P. S.A. W ramach aportu Spółka przejęła także pracowników zatrudnionych dotychczas przez wspólników. Od dnia 8 listopada 2007 r. Jednostka kontynuuje działalność gospodarczą prowadzoną wcześniej przez jej wspólników zasadniczo w zakresie: produkcji chemikaliów nieorganicznych podstawowych pozostałych (jest to przeważająca działalność spółki), produkcji wyrobów chemicznych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowaną oraz sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych. Stosowne zmiany dotyczące przedmiotu działalności Spółki zostały wprowadzone w jej umowie przed nabyciem aportów i zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców KRS w dniu 12 października 2007 r. W związku z nabyciem przedsiębiorstw od udziałowców i przejęciem ich działalności, Jednostka poniosła szereg wydatków, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki, w skutek której Podatnik nabył oba przedsiębiorstwa w zamian za wydane wspólnikom nowe udziały. Wskazany podatek został pobrany przez notariusza jako płatnika. Dodatkowo, stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka określiła w umowie spółki (i zawiadomiła właściwy organ podatkowy), że jej pierwszy rok podatkowy rozpoczęty w grudniu 2006 r. zakończy się 31 grudnia 2007 r. Mając na uwadze treść art. 2 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 16 listopada 2006 r., Podatnik zaznacza, że do dnia 31 grudnia 2007 r. powinien stosować ustawę w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Zagadnienie dotyczące stosowania przepisów ustawy było przedmiotem zapytania Jednostki zawartego we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, złożonego w dniu 31 października 2007 r. W postanowieniu z dnia 30 stycznia 2008 r. (sygn. IP-PB3-423-411/07-2/AG) organ potwierdził stanowisko Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00