Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2008, sygn. ITPB3/423-201/07/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-201/07/MK
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu 10 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podróżami służbowymi prokurenta w wysokości faktycznie poniesionych kosztów oraz wypłaconych diet i ryczałtów za hotel - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 grudniu 2007 r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podróżami służbowymi prokurenta w wysokości faktycznie poniesionych kosztów potwierdzonych fakturami lub innymi dokumentami oraz wypłaconych diet i ryczałtów za hotel ?
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się importem i hurtową sprzedażą ryby mrożonej. Za kontakty z kontrahentami i realizacje sprzedaży odpowiedzialny jest m.in. prokurent Spółki. W związku z wykonywaniem swoich zadań (składanie ofert, negocjowanie umów, wyjaśnianie problemów, udział w targach) odbywa on podróże służbowe w kraju i zagranicą.
Prokurent nie otrzymuje od Spółki wynagrodzenia za prowadzenie jej spraw (nie jest jej pracownikiem).
Jednakże Spółka wypłaca prokurentowi zwrot wydatków poniesionych w związku z podróżami służbowymi na druku rozliczenia delegacji (uwzględniając przejechane kilometry prywatnym samochodem, bilety kolejowe i komunikacji miejskiej, taksi, hotele, wstęp na targi, itp.) oraz wypłaca diety i ryczałty za nocleg (jeśli nie korzysta z hotelu) na zasadach i w wysokości określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.