Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.01.2008, sygn. 1401/PV-IV/4407/14-10/2007/MK, Izba Skarbowa w Warszawie, sygn. 1401/PV-IV/4407/14-10/2007/MK
W jaki sposób należy opodatkować podatkiem od towarów i usług cesję praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych nabycia lokali mieszkalnych zawartych z firmami developerskimi na rzecz osób fizycznych lub prawnych?
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), oraz w związku z art. 4 ust. 2 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r., Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 11.10.2007r. na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście z dnia 02.10.2007r. nr 1449/1BV/448/200/2007/JS w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług cesji praw i obowiązków wynikających z umów przedwstępnych nabycia lokali mieszkalnych zawartych z firmami developerskimi na rzecz osób fizycznych lub prawnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia:
- odmówić zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.
UZASADNIENIE
W dniu 05.07.2007r. wpłynął do Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przeniesienia przez Spółkę ogółu praw i obowiązków wynikających z zawartych z deweloperami umów przedwstępnych sprzedaży lokali na rzecz innych podmiotów. Ze stanu faktycznego wniosku wynika, że poprzez podpisanie umowy przedwstępnej deweloper zobowiązuje się do wybudowania i sprzedania na rzecz Spółki określonego lokalu w budynku mieszkalnym, przy czym podpisanie umowy nie przenosi własności nieruchomości. Umowa taka określa jedynie istotne warunki transakcji mającej nastąpić w przyszłości, jest rodzajem przyrzeczenia zawarcia właściwej umowy sprzedaży na określonych warunkach. Zdaniem Spółki podpisanie umowy przedwstępnej rodzi pomiędzy deweloperem i Spółką stosunek zobowiązaniowy i dlatego też po stronie Spółki, powstaje wierzytelność względem dewelopera. Spółka podpisując taką umowę i płacąc określoną zaliczkę, nabywa bowiem uprawnienie do żądania od dewelopera podjęcia odpowiednich kroków w celu wywiązania się ze zobowiązań wynikających z podpisanej umowy, tj. zobowiązania się do wybudowania i przeniesienia własności lokalu na jej rzecz. Poza wierzytelnością powstaje także po stronie Spółki zobowiązanie do świadczenia finansowego polegającego na zapłacie ceny za lokal. Ponieważ Spółka dokonuje następnie odpłatnego przeniesienia praw i obowiązków wynikających z takiej umowy przedwstępnej, uznać należy, że dokonuje ona sprzedaży własnej wierzytelności. A zatem wierzytelność jako prawo majątkowe nie jest towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług, z kolei zaś sprzedaż wierzytelności stanowi odpłatne świadczenie usług na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, jedynie w przypadku, gdy podatnik w ramach prowadzonej działalności nabywa cudze wierzytelności w celu dalszej odprzedaży lub windykacji. W takiej sytuacji podatnik dokonuje bowiem obrotu wierzytelnościami, który stanowi usługę pośrednictwa finansowego. Natomiast sprzedaż własnych wierzytelności nie stanowi odpłatnego świadczenia usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right