Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2007, sygn. IP-PP2-443-200/07-4/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-200/07-4/IK

Świadczenie pomocy prawnej z urzędu stanowi działalność wykonywaną osobiście, i jest on podatnikiem podatku od towarów i usług w myśl wyżej powołanego art. 15 w/w ustawy z tytułu wykonywania tej działalności. Stosownie do treści art. 106 ust. 1 i art. 99 ustawy, Wnioskodawca ma obowiązek wystawienia faktury VAT oraz złożenia deklaracji VAT-7 uwzględniających obrót z tytułu wynagrodzenia za świadczenie powyższej usługi.Uwaga wezwanie do usunięcia naruszenia prawa i odpowiedź odmawijace

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2007r. (data wpływu 03 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktur VAT oraz opodatkowania podatkiem VAT z tytułu świadczenia z urzędu pomocy prawnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 września 2007r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawienia faktur VAT oraz opodatkowania podatkiem VAT z tytułu świadczenia z urzędu pomocy prawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Strona jest adwokatem prowadzącym działalność w formie Spółki partnerskiej wraz ze wspólnikiem wykonującym zawód radcy prawnego. Sądy wydziały cywilne oraz sądy administracyjne ustanawiają dla danych stron procesu adwokata lub radcę prawnego z urzędu. Okręgowa Rada Adwokacka w L oraz Okręgowa Rada Radców Prawnych w L wyznacza konkretną osobę do sprawowania funkcji adwokata z urzędu dla strony wskazanej w postanowieniu Sądu o ustanowieniu adwokata z urzędu. W piśmie ORA lub ORRP znajduje się wskazanie, że adwokat lub radca prawny wykonuje zawód w spółce partnerskiej i określa nazwę oraz dane teleadresowe spółki. Postanowienie Sądu nigdy nie wskazuje konkretnego adwokata lub radcę. Czynności reprezentacji strony przed sądem adwokat lub radca wykonuje: - w sprawach cywilnych na podstawie zgłoszenia się do sprawy w związku z wyznaczeniem go przez ORA lub ORRP w sprawach przed sądami administracyjnymi na podstawie pełnomocnictwa, które podpisuje klient, dla którego został ustanowiony adwokat lub radca prawny z urzędu. Sąd w orzeczeniu końcowym orzeka o przyznaniu adwokatowi lub radcy prawnemu wynagrodzenia z rachunku Skarbu Państwa za pomoc prawną świadczoną z urzędu. Wynagrodzenie to jest płatne z kasy Sądu według wysokości i zasad określonych w odrębnych przepisach. Wspólnicy Spółki nie prowadzą spraw karnych i nie są wyznaczani do udziału w tych sprawach w charakterze obrońcy z urzędu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00