Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2007, sygn. P-3/423-3/07, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-3/423-3/07
Przedsiębiorstwo Państwowe w upadłości występuje z zapytaniem czy ma obowiązek dokonywania wpłat z zysku osiągniętego ze sprzedaży rzeczy obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym.
W dniu 19 maja 2004 r. postanowieniem Sądu Rejonowego ogłoszona została upadłość Przedsiębiorstwo Państwowego. W latach 2005-2006 w/w przedsiębiorstwo w upadłości osiągnęło zysk bilansowy. Zgodnie z art. 12 i 15 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych oraz w związku z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996 r. Przedsiębiorstwo Państwowe w upadłości złożyło miesięczne deklaracje WZP-1M oraz zeznanie roczne WZP-1R. Zysk osiągnięty przez Przedsiębiorstwo w w/w latach pochodzi głównie ze sprzedaży majątku obciążonego hipoteką oraz zastawem skarbowym. Przedsiębiorstwo w upadłości ma wątpliwości, czy Syndyk Masy Upadłości może zapłacić na rzecz Skarbu Państwa należność z art. 12 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 6, poz. 27 z późn. zm.) z zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo w upadłości ze sprzedaży rzeczy obciążonych hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, spłacanych w trybie art. 345 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. Nr 60 poz. 535 z późn. zm.). Zdaniem Przedsiębiorstwa Państwowego w upadłości Syndyk nie może z zysku uzyskanego przez przedsiębiorstwo upadłego wskutek sprzedaży majątku obciążonego hipoteką lub zastawem skarbowym zapłacić dywidendy obligatoryjnej należnej Skarbowi Państwa. Zdaniem podatnika od obowiązku złożenia przez przedsiębiorstwo państwowe w upadłości deklaracji WZP o wysokości zysku (straty) osiągniętego przez przedsiębiorstwo państwowe i o wpłatach z zysku oraz wykazania w deklaracji obowiązku zapłaty przez przedsiębiorstwo w upadłości należnej Skarbowi Państwa dywidendy należy odróżnić fakt i możliwość zapłaty przez Syndyka ciążącej na upadłym przedsiębiorstwie dywidendy z zysku i środków finansowych otrzymanych przez syndyka ze sprzedaży likwidacyjnej majątku upadłego. Syndyk Przedsiębiorstwa Państwowego w upadłości stoi na stanowisku, że z kwoty uzyskanej ze sprzedaży rzeczy zabezpieczonych rzeczowo nie mogą być pokryte ani koszty postępowania upadłościowego, ani inne wierzytelności, zarówno cywilnoprawne jak i publicznoprawne. Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży rzeczy obciążonych zdaniem Syndyka mogą być pokryte koszty sprzedaży tych rzeczy oraz koszty postępowania w wysokości nie przekraczającej dziesiątej części kapitału oraz wierzytelności wymienione w art. 346 prawa upadłościowego i naprawczego. Kolejność zaspokojenia wierzycieli określona została w art. 345 prawa upadłościowego. Reasumując - zdaniem Przedsiębiorstwa Państwowego w upadłości - z zysku uzyskanego wskutek sprzedaży przez Syndyka majątku obciążonego hipoteką oraz zastawami skarbowymi Syndyk nie może zapłacić dywidendy obligatoryjnej należnej Skarbowi Państwa, gdyż nie jest to wydatek związany za sprzedażą rzeczy zabezpieczonych rzeczowo.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right