Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.03.2007, sygn. ZD/4061-281/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-281/06
Wobec przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, powstało zapytanie, czy po stronie Spółki nie powstanie przychód z tytułu wniesienia aportu w postaci należącego do niej przedsiębiorstwa, do którego oprócz aktywów należą również zobowiązania, jeśli ekwiwalentną zapłatą za powyższy aport będą udziały spółki Nowa przyznane Wnioskującej? Czy przychód powstanie dopiero w momencie zbycia tych udziałów, natomiast kosztem uzyskania przychodów będzie wartość księgowa przedsiębiorstwa wnoszonego aportem uwzględniająca również wartość zobowiązań?
Wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wpłynął do organu podatkowego w dniu 27.12.2006r. Pismem, którego wpływ do organu podatkowego odnotowano w dniu 12.02.2007r., Wnioskująca uzupełniła niniejsze podanie. W pismach tych przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka planuje objęcie udziałów w nowo powstałej spółce (zwanej dalej Nowa) oraz pokrycie tych udziałów aportem w postaci wniesienia całości przedsiębiorstwa Wnioskującej. Spółka obejmie udziały wycenione wg wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa: w tym wypadku dla ułatwienia przyjęto, że wartością rynkową będzie wartość aktywów netto Spółki (7.748.532,25 PLN). Wartość udziałów otrzymanych od nowej spółki będzie skalkulowana w oparciu o wartość składników majątkowych pomniejszoną o wartość zobowiązań obciążających wnoszone przedsiębiorstwo (nie mniej niż 7.748,5 tys. PLN).
Pod pojęciem całości przedsiębiorstwa Spółka rozumie zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie nieruchomości i ruchomości, czyli:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right