Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.02.2007, sygn. ZD/4061-262/1/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-262/1/06
Czy przewalutowanie w 2006r. pożyczek udzielonych przez Podatnika będzie skutkować realizacją ujemnych różnic kursowych w rozumieniu art. 15 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w konsekwencji powstaniem kosztów uzyskania przychodu w kwocie równej zrealizowanym różnicom kursowym?
Wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego wpłynął do organu podatkowego w dniu 4.12.2006r. We wniosku tym Podatnik przedstawia następujący stan faktyczny:
Wnioskująca jest Spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia sieci dializ. W celu uzyskania środków finansowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (inwestycje oraz działalność bieżąca) Spółka zawarła w okresie od grudnia 2000r. do listopada 2003r. dwadzieścia umów pożyczek ze Swoim jedynym udziałowcem Spółką X z siedzibą w Holandii. Wszystkie pożyczki zostały udzielone w dolarach amerykańskich (USD).
Obecnie w Holandii toczy się postępowanie likwidacyjne w stosunku do udziałowca Wnioskującej. Likwidacja zostanie zakończona w 2006r. Po likwidacji w prawa i obowiązki spółki X z tytułu umów wstąpi udziałowiec spółki holenderskiej Y GmBH z siedzibą w Niemczech.
Y GmBH oraz Wnioskująca zawarły porozumienie, na mocy którego w 2006r. po przejęciu umów (po zakończeniu procesu likwidacji firmy X lub ewentualnie w inny sposób, jeśli proces likwidacji nie zostanie zakończony w 2006r.) zostanie dokonana zmiana waluty pożyczek (przewalutowanie) w ramach obowiązujących umów pożyczek. Przewalutowanie będzie polegać na przeliczeniu salda zadłużenia określonego w USD na złote polskie (PLN). Następnie Spółka będzie dokonywać, zgodnie z harmonogramem wynikającym z umów, spłaty pożyczek w walucie polskiej.