Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2007, sygn. ZD/4061-246/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4061-246/06
Czy z uwagi na zróżnicowanie złożoności prac na poszczególnych etapach realizowanych budów, niektóre z nich mogą być nierentowne i dlatego też może wystąpić przy ich sprzedaży strata?
W dniu 6 listopada 2006r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca prowadzi działalność budowlaną. Ze względu na wielkość realizowanych budów, prace najczęściej prowadzone są etapowo. Etapy te są określone w zawartej umowie. Przepis art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, iż podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. W przypadku Wnioskującej jest to ustawa o rachunkowości. Zgodnie z obowiązującą w Spółce polityką rachunkowości, przygotowaną stosownie do wymogów ustawy o rachunkowości, Wnioskująca ustala rzeczywisty koszt wytworzenia etapu usługi budowlanej. Z uwagi na realizowanie przez Wnioskodawcę różnych budów może pojawić się sytuacja, w której koszt wytworzenia etapu budowy przewyższy uzyskany z tytułu tych prac przychód. Dlatego też w opinii Wnioskującej może nastąpić strata na jego sprzedaży, co jednocześnie nie wyklucza, że cała zrealizowana usługa budowlana będzie rentowna. Przychód podatkowy z tytułu zakończenia etapu prac budowlanych wykazywany jest w momencie zakończenia etapu prac i wystawienia faktury. Wykazywane powyżej rzeczywiste koszty wytworzenia należy uznać za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.