Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.06.2007, sygn. BP/423-0020/07/RA, Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku, sygn. BP/423-0020/07/RA

Jak ustalić wartość początkową przejętych środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz jaki przyjąć sposób ich amortyzowania po uzyskaniu osobowości prawnej?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.03.2007 r.) złożonego przez Związek z siedzibą w Gdańsku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w sprawie: ustalenia wartości początkowej przejętych przez poszczególne jednostki składowe Związku środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz sposobu amortyzowania przejętych środków trwałych po uzyskaniu osobowości prawnej, stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.03.2007 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21.03.2007 r.) Związek z siedzibą w Gdańsku wystąpił do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie ustalenia wartości początkowej przejętych przez jego Jednostkę Składową środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz sposobu amortyzowania przejętych środków trwałych po uzyskaniu osobowości prawnej.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że powzięto uchwałę wprowadzającą zmiany do statutu Związku polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne jego jednostki składowe osobowości prawnej. Nabycie osobowości prawnej przez jednostki składowe powoduje konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielania z dotychczasowej struktury Związku, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące (bez osobowości prawnej). Na mocy postanowień § 3 ust. 1 przedmiotowej uchwały Związek został zobowiązany do protokolarnego przekazania na rzecz Jednostki Składowej po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej wszystkich składników majątku będących, w dniu przekazania, we władaniu ekonomicznym tej Jednostki. Jednostka Składowa uzyskała osobowość prawną na mocy postanowień art. 17 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami), z chwilą jej wpisania do KRS, co nastąpiło w dniu 07.02.2007 r. W związku z powyższym powstała konieczność przeprowadzenia wydzielenia Jednostki z dotychczasowej struktury Związku. Przepisy prawa na podstawie, których dokonywany jest podział Związku to ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst jednolity Dz. U. 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami), statut Związku, uchwała Zjazdu Związku wprowadzająca zmiany do statutu. Przed uzyskaniem osobowości prawnej, Jednostka Składowa stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oznacza to, że Jednostka, przed uzyskaniem osobowości prawnej, stanowiła organizacyjnie i finansowo wyodrębniony, w istniejącym Związku, zespół składników majątkowych, materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań statutowych i gospodarczych, i mogłaby, przed wydzieleniem, stanowić niezależną jednostkę (przedsiębiorstwo) samodzielnie realizującą swoje zadania. Przed uzyskaniem osobowości prawnej Jednostka samodzielnie sporządzała jednostkowe sprawozdanie finansowe na podstawie wyodrębnionych, własnych ksiąg rachunkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00