Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.08.2007, sygn. ŁUS-II-2-423/137/07/AG, Łódzki Urząd Skarbowy, sygn. ŁUS-II-2-423/137/07/AG

dotyczy kursów walut stosowanych przy rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych pracowników w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej kursów walut stosowanych przy rozliczaniu zagranicznych podróży służbowych pracowników w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznajeza nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 07.05.2007r. (data wpływu 10.05.2007r.) Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej prawidłowości stosowanych przez Spółkę kursów walut w celu ustalenia kosztów zagranicznych podróży służbowych pracowników zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 i art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, przedmiotem działalności Spółki jest produkcja kabli światłowodowych oraz urządzeń telekomunikacyjnych. Spółka kupuje potrzebne do produkcji surowce i dokonuje sprzedaży wyrobów gotowych na rynki zagraniczne, zarówno do krajów Unii Europejskiej, jak i innych krajów. W związku z tym, pracownicy Spółki odbywają krajowe i zagraniczne podróże służbowe na wyraźne polecenie pracodawcy, które potwierdzane są dokumentem wewnętrznym "Polecenie wyjazdu służbowego".Rozliczenie pracownika z odbytej podróży służbowej następuje w ciągu 14 dni, na podstawie dokumentu generowanego przez system komputerowy "Rozliczenie wyjazdu służbowego", który zawiera wymagane przepisami prawa elementy, tj. imię i nazwisko pracownika, datę rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej, państwo oddelegowania, cel wyjazdu.Na podstawie "Polecenia wyjazdu służbowego" Spółka wypłaca pracownikowi zaliczkę w walucie obcej.W przypadku, gdy pracownik posiada firmową kartę płatniczą nie następuje wypłata zaliczki.Zdarza się również, że pracownik płaci za wydatki związane z delegacją swoją prywatną kartą płatniczą. Z pobranej zaliczki pracownik rozlicza się w ciągu 14 dni od dnia zakończenia podróży służbowej, na podstawie zaakceptowanego przez dyrektora zakładu, lub jego zastępcę, dokumentu wewnętrznego "Rozliczenie podróży służbowej".W sytuacji, gdy w wyniku rozliczenia poniesionych wydatków występuje:1. kwota do zwrotu przez pracownika - dokonuje on zwrotu w walucie delegacji lub w walucie polskiej;2. wypłata dla pracownika - następuje bądź gotówką z kasy - w dniu rozliczenia delegacji (w walucie polskiej), bądź przelewem bankowym na konto pracownika (w walucie polskiej).Spółka posiada konta bankowe w walutach: EUR i USD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00