Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2007, sygn. 1435/FB1/423-30/07/EF, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, sygn. 1435/FB1/423-30/07/EF
Czy łączną wartość początkową otrzymanych w drodze aportu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych będzie stanowić, zgodnie z art. 16g ust. 10 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnica między wartością nominalną wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi?
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka została utworzona w związku z realizacją obowiązków wynikających z prawa wspólnotowego, w szczególności Dyrektywy 2003/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003r. W związku z powyższym operator systemu dystrybucyjnego powinien być niezależny pod względem formy prawnej, organizacji i podejmowania decyzji od innych działalności niezwiązanych z dystrybucją.
W konsekwencji takich regulacji prawnych została utworzona Spółka jako operator systemu dystrybucyjnego. Spółka rozpoczęła działalność 7 grudnia 2006 roku. Podstawowym przedmiotem działalności jest dystrybucja energii elektrycznej do odbiorców przyłączonych do sieci. Spółka zauważa, że powinna otrzymać także te składniki majątku, które umożliwią jej wykonywanie działalności w zakresie dystrybucji energii elektrycznej od Spółki, z której została wyodrębniona. Przekazanie tych składników majątkowych odbędzie się poprzez wniesienie przez spółkę, z której została wyodrębniona, w formie aportu części przedsiębiorstwa, która zajmuje się działalnością dystrybucyjną. Przekazywany majątek będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.