Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.05.2007, sygn. 1418/ZD/F/S/423/25/07/JS, Urząd Skarbowy w Piasecznie, sygn. 1418/ZD/F/S/423/25/07/JS
Czy odsetki wypłacone od pożyczki będą kosztem podatkowym ?
Według stanu faktycznego zawartego we wniosku od udziałowca, który posiada 45% udziałów Spółka uzyskała kilka oprocentowanych pożyczek o wartości przekraczającej trzykrotność kapitału zakładowego spółki. Z umowy pożyczki wynika, że w pierwszej kolejności spłacana jest kwota główna, a następnie po spłacie całkowitej kwoty pożyczki nastąpi spłata odsetek. Wnioskiem z dnia 19.03.2007r Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy odsetki wypłacone od tej pożyczki będą kosztem podatkowym ?
Według podatnika podatkowe skutki tzw. niedostatecznej kapitalizacji spółek kapitałowych regulują przepisy art.16 ust.1 pkt 60 i 61 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych ( tj. Dz. U z 2000 roku Nr 54, poz.654 z późn. zm.). Wynika z nich, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek udzielonych spółce przez jej udziałowca posiadającego nie mniej niż 25% udziałów tej spółki (albo udziałowców posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów tej spółki), jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki w części, w jakiej pożyczka przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek. Zdaniem podatnika, analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że w przypadku gdy w umowie pożyczki przyjęto, iż w pierwszej kolejności spółka będzie spłacała należność główną, a dopiero na końcu odsetki, obliczając wartość zadłużenia na dzień spłaty odsetek nie należy brać pod uwagę kwoty pożyczki, której kapitał został już spłacony. Jeśli zadłużenie z innych tytułów spółki wobec udziałowca nie będzie przekraczać trzykrotności wartości kapitału zakładowego spółki, wówczas zapłacone odsetki będą kosztem uzyskania przychodów.