Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.01.2007, sygn. 1472/ROP1/423-347/06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-347/06/MC
Czy koszty ponoszone celu nabycia lub wytworzenia więcej niż jednego środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, których nie można w sposób precyzyjny przyporządkowac w ściśle określonych częściach do poszczególnych środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych mogą powiększać wartość początkową poszczególnych śr. trwałych lub wartosci niematerialnych i prawnych w częściach, jaka wynika z proporcji, w jakiej te koszty pozostają w stosunku do wartości tych środków trwałych lub wartości niematerilanych i prawnych?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w indywidualnej sprawie podatnika, przedstawionej w piśmie z dnia 18 października 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 24 października 2006 r.)
postanawia
uznać stanowisko Spółki za prawidłowe w zakresie:
pytania oznaczonego numerem 1 dotyczącego kosztów powiększających wartość początkową poszczególnych środków trwałych (za wyjątkiem litery d podziału rodzajowego tj. kosztu zakupu gruntu wraz z opłatami towarzyszącymi) oraz
pytania oznaczonego numerem 2 dotyczącego przyporządkowania wydatków poniesionych w celu nabycia lub wytworzenia więcej niż jednego środka trwałego.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż xxx jest spółką prawa handlowego prowadzącą działalność gospodarczą, która realizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu i uruchomieniu fabryki gumy do żucia (dalej: "Inwestycja"). W związku z powyższym Spółka ponosi określone koszty związane z procesem inwestycyjnym, których celem jest ukończenie Inwestycji i uruchomienie produkcji. Na Inwestycję będą składały się: (i) grunty, (ii) nieruchomości budynkowe, (iii) liczne urządzenia, maszyny, wyposażenie - stanowiące osobne środki trwałe oraz (iv) wartości niematerialne i prawne.