Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.08.2006, sygn. RO ?XV/443/SD-332/419/RF/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. RO ?XV/443/SD-332/419/RF/06
1. Jak interpretować zapis art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn "pod warunkiem, że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat"? Co należy brać pod uwagę przy ocenie prowadzenia zakładu przez obdarowanego aby uznać, że był on prowadzony w stanie niepogorszonym ?2. W jaki sposób powinna być ustalona wartość rynkowa darowanego przedsiębiorstwa? Czy można ją ustalić we własnym zakresie przyjmując dane z ksiąg rachunkowych, czy też należy dokonać wyceny przez rzeczoznawcę?
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.06.2006r. stwierdza, iż: - przez stan niepogorszony, o którym mowa w art. 4 ust. pkt. 10 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity z 2004r. - Dz. U. nr 142, poz. 1514 ze zm.) należy rozumieć taki stan ocenianego zakładu, który wskazuje, że zakład, nie znajduje się w stanie gorszym, niż w chwili dokonania darowizny za wyjątkiem ewentualnego pogorszenia na skutek czynników obiektywnych, niezależnych od prowadzącego zakład,- wartość przedmiotu darowizny określa się w kwocie odpowiadającej jego cenie rynkowej, ustalanej na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik obowiązany jest określić wartość przedmiotu darowizny; może dokonać tego samodzielnie, bądź zlecić jej wykonanie rzeczoznawcy.
-
keyboard_arrow_right