Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.02.2006, sygn. AD/I/T/415/9/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. AD/I/T/415/9/2005
60382,78863
Sposób dokumentowania wydatków na zakup wiz dla pracowników i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.
Dnia 05.12 2005r Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.) w sprawie sposobu dokumentowania wydatków na zakup wiz dla pracowników i zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów .
Stan faktyczny:
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych świadczonych na terenie Europy i Azji. W celu realizacji usług transportowych Podatnik zakupuje dla pracowników udających się w podróż służbową wizy wymagane przy wjeździe do niektórych krajów . Płatność za wizy dokonywana jest gotówką w walucie obcej w wysokości zgodnej z wewnętrznymi regulacjami państwa o wjazd, do którego podatnik się ubiega (regulacje wydawane są na podstawie umów międzynarodowych, między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rządami poszczególnych państw regulujących warunki podróżowania obywateli umawiających się państw).Informacje o wysokościach stawek i należnych kwotach opłat za wizy Podatnik uzyskuje w jednostkach konsularnych lub ambasadach. Stawki i kwoty opłat za wizy dostępne są również na oficjalnych stronach internetowych. W niektórych przypadkach kwota opłaty za wizę widoczna jest bezpośrednio na wizie. W momencie odbioru wizy Podatnik pozostawia oryginał dowodu zapłaty w ambasadzie /konsulacie / danego kraju .Podatnik prowadzi ewidencję księgową w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości.