Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2006, sygn. POI-415/11/06, Urząd Skarbowy w Międzychodzie, sygn. POI-415/11/06

W jaki sposób określić wydatki poniesione przez podmiot gospodarczy związane z nabyciem świadectw pochodzenia energii elektrycznej, jeżeli z przychodem z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, o których mowa w art.17 ust.1 pkt.10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, związany jest przepis art.23 ust.1 pkt.38a tejże ustawy, pozwalający zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (w momencie odpłatnego zbycia) wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych.

Pytanie podatnika

Podatnik wystąpił do tut.Urzędu z wnioskiem o udzielenie interpretacji dotyczącej tego, czy sprzedaż praw majątkowych mieści się w ramach wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 13,06,2006r udzielił pisemnej interpretacji uznając za nieprawidłowe stanowisko podatnika, że sprzedaż praw majątkowych pozwala na kontynuację opodatkowania prowadzonej działalności w formie ryczałtu ewidencjonowanego i podlega opodatkowaniu podatkiem zryczałtowanym. Postanowienie to zostało zatwierdzone decyzją Dyrektora Izby Skarbowej. Zgodnie z tą decyzją, przychody uzyskane ze zbycia świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art.17 ust.1 pkt.10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz.176 z 2000r ze zm.). Zdaniem podatnika nie ulega wątpliwości, że nabycie świadectw pochodzenia energii elektrycznej wymaga od podatnika poniesienia określonych wydatków - kosztów funkcjonowania elektrowni. Jeżeli takie wydatki nie zostałyby poniesione, niemożliwe byłoby wytwarzanie energii, a zatem podatnik nie otrzymałby świadectw pochodzenia energii elektrycznej. Ponieważ wynagrodzenie wytwórcy energii wypłacane jest w dwóch formach:-środków pieniężnych w wysokości odpowiadających rynkowej cenie energii,-świadectw pochodzenia, koszty uzyskania tego wynagrodzenia powinny być wyliczane proporcjonalnie do wielkości przychodów uzyskiwanych z obydwu tytułów. Zaznaczyć należy, iż ze względu na specyfikę i skalę produkcji energii z odnawialnych źródeł, uzyskiwana rynkowa cena energii jest znacznie niższa niż koszt jej wytworzenia. Ponieważ rozliczanie sprzedaży wyprodukowanej energii odbywa się w cyklach miesięcznych, nie ma żadnego problemu z przyporządkowaniem poniesionych kosztów do ilości jednostek energii, a dalej do przychodów uzyskiwanych z jej sprzedaży i do przychodów uzyskanych ze zbycia świadectw pochodzenia. Oczywiście takie rozliczanie wymaga od podatnika prowadzenia obok ewidencji przychodów również ewidencji wydatków (kosztów). Wg podatnika taki sposób określenia wydatków poniesionych przez podmiot gospodarczy a związanych z nabyciem świadectw pochodzenia energii elektrycznej jest zgodny z obowiązującym stanem prawnym oraz realiami życia gospodarczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00