Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.07.2006, sygn. ZD/406-83/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-83/CIT/06
W związku z tym, iż faktury reprezentujące usługi doradcze nie zawierają podziału na usługi dotyczące prywatyzacji oraz rozszerzenia kapitału zakładowego, Podatnik złożył zapytanie, w jaki sposób wyodrębnić ze wszystkich kosztów dotyczących prywatyzacji oraz rozszerzenia kapitału zakładowego, koszty dotyczące tylko tego drugiego tytułu?
W dniu 21.04.2006r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem, którego wpływ do organu podatkowego odnotowano w dniu 9.06.2006r., Podatnik ów wniosek uzupełnił.
Z przedstawionego w podaniu stanu faktycznego wynika, iż Spółka ponosiła w 2004 i w 2005 roku koszty związane z prywatyzacją oraz rozszerzeniem kapitału zakładowego Spółki. Zakup usług doradczych, jak i ponoszenie innego rodzaju kosztów oraz prospekt emisyjny, dotyczy prywatyzacji oraz rozszerzenia kapitału zakładowego. Faktury reprezentujące usługi doradcze nie zawierają podziału na usługi dotyczące prywatyzacji oraz rozszerzenia kapitału zakładowego. Koszty prywatyzacji oraz rozszerzenia kapitału zakładowego są powiązane pomiędzy sobą. W przypadku, gdyby Spółka nie dokonała podwyższenia kapitału zakładowego, to koszty za usługi doradcze związane z samą prywatyzacją, co do zasady byłyby takie same.
Spółka zawarła umowę ze Skarbem Państwa (umowa z dnia 30.08.2004r.) na mocy której zobowiązała się do współpracy ze Skarbem Państwa oraz tzw. Wykonawcą w celu realizacji umowy z dnia 6.08.2004r. (umowa ta została zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a H Sp. z o.o., P Sp. z o.o., M S.A., zwanymi dalej Wykonawcą) oraz do zapłaty wynagrodzenia za wykonanie określonych dzieł na zasadach przewidzianych w umowie z dnia 6.08.2004r., w tym w szczególności dzieł opisanych w załączniku nr 2 tej umowy.