Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.06.2006, sygn. ZD/406-61/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-61/CIT/06

Pytanie Podatnika dotyczy zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na opłaty z tytułu niewykorzystania limitów dopłat do oprocentowania kredytów.

Pytanie podatnika

W dniu 14.03.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 2.05.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 10.05.2006r.).

Podatnik wskazał, że w ramach prowadzonej działalności wypłaca kredyty z własnych środków zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.01.1996r. Część oprocentowania tych kredytów opłaca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem Banku X S.A. na podstawie umowy cywilno-prawnej. Podatnik zawarł taką umowę z Bankiem X S.A., a Bank X S.A. z kolei z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioskujący występuje za pośrednictwem Banku X S.A. o określone limity dopłat do oprocentowania kredytów. Jednak często kredytobiorcy spłacają wcześniej kredyty lub rezygnują z części wypłat. W rezultacie występuje zjawisko niewykorzystania limitu dopłat do oprocentowania kredytów. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a następnie Bank X S.A. w umowie z Podatnikiem zobowiązał Go do uiszczenia opłaty za niewykorzystane limity. Zdaniem Wnioskującego opłata ta stanowi koszt uzyskania przychodów. Podatnik wskazał, że powyższe uzasadnia treść przepisu art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w którym stanowi się, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Stosownie zaś do przepisu art. 483 ust. 1 Kodeksu cywilnego, można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). W opinii Wnioskującego z powyższych przepisów wynika, że w przedmiotowej sprawie nie chodzi o zobowiązanie niepieniężne, a więc nie zachodzi możliwość wystąpienia kary umownej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00