Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. ZD/406-34/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-34/CIT/06

Czy koszty zakupu paliwa, usługi mycia samochodu, ponoszone przez firmę z tytułu użytkowania, dla potrzeb działalności gospodarczej, samochodu osobowego zastępczego stanowią w świetle podatku dochodowego od osób prawnych koszty uzyskania przychodu? Czy istnieje ograniczenie w zaistniałej sytuacji dotyczące wysokości wydatków w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra?

Pytanie podatnika

W dniu 20.02.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 23.03.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 24.03.2006r.) oraz z dnia 11.04.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 12.04.2006r.).

Wnioskujący wskazał, że zawarł umowę leasingu operacyjnego, na podstawie której leasingodawca zobowiązał się nabyć samochód osobowy od wskazanego przez Spółkę dealera i oddać go do korzystania Spółce. Spółka na podstawie tej umowy złożyła zamówienie na określony model samochodu do dealera, który potwierdził jego realizację we wskazanym terminie. Spółka wskazała, że umowa ramowa z leasingodawcą nie pokryła się z realizacją złożonego przez Spółkę zamówienia u dealera. Nie dotrzymanie terminu realizacji zamówienia - z przyczyn niezależnych od firmy zewnętrznej - spowodowało, że na czas oczekiwania na przedmiot transakcji (czyli okres w którym dealer zobowiązał się dostarczyć przedmiot leasingu) dealer udostępnił Spółce zastępczy samochód osobowy. W okresie korzystania z samochodu zastępczego Spółka nie ponosiła żadnych opłat z tego tytułu, zarówno w stosunku do dealera jak i leasingodawcy, w szczególności nie uiszczała na rzecz leasingodawcy rat leasingowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00