Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.05.2006, sygn. ZD/406-26/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-26/CIT/06

Spółka przeprowadziła transakcję połączenia poprzez przejęcie zależnej od niej w 100% spółki z o.o. X. Połączenie zostało przeprowadzone poprzez przejęcie majątku spółki przejmowanej, tj. "przez inkorporację". Dla każdej ze spółek (tj. spółki przejmowanej i przejmującej) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Procedura połączenia została rozpoczęta w 2005r., natomiast połączenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 1.02.2006r. Dla celów rachunkowości, połączenie zostało ujęte metodą łączenia udziałów. Spółki skorzystały z możliwości, przewidzianej w przepisie art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości, nie zamykając swoich ksiąg. W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Wnioskujący zwrócił się z zapytaniem, jak powinno wyglądać rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki oraz Sp. z o.o. X za rok 2005?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że Spółka przeprowadziła transakcję połączenia poprzez przejęcie zależnej od niej w 100% spółki z o.o. X. Połączenie zostało przeprowadzone poprzez przejęcie majątku spółki przejmowanej, tj. "przez inkorporację". Dla każdej ze spółek (tj. spółki przejmowanej i przejmującej) rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Procedura połączenia została rozpoczęta w 2005r., natomiast połączenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego z dniem 1.02.2006r. Dla celów rachunkowości, połączenie zostało ujęte metodą łączenia udziałów. Spółki skorzystały z możliwości, przewidzianej w przepisie art. 12 ust. 3 ustawy o rachunkowości, nie zamykając swoich ksiąg.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny Wnioskujący zwrócił się z zapytaniem, jak powinno wyglądać rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych dla Spółki oraz Sp. z o.o. X za rok 2005?

W opinii Wnioskującego jest on zobowiązany do wykazania w zeznaniu rocznym CIT-8 za rok 2005 łącznie przychody Spółki oraz Sp. z o.o. X za dany rok podatkowy, a także łącznie koszty uzyskania przychodów tych dwóch spółek. Na podstawie tych kwot, Spółka wykazać powinna dochód do opodatkowania w jednej kwocie dla obu spółek i obliczyć należny podatek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00