Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.04.2006, sygn. ZD/406-6/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-6/CIT/06

Spółka zwróciła się z zapytaniem, w jaki sposób określić należy przychód dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu wypłat dokonywanych na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy należność wypłacana jest w gotówce/przelewem bankowym, a w jaki sposób w przypadku skompensowania wzajemnych należności?

Pytanie podatnika

W dniu 16.01.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 7.03.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 9.03.2006r.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka wynajmuje od podmiotu holenderskiego (podlegającego w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) maszyny produkcyjne. Podmiot holenderski jest spółką kapitałową. Wnioskujący wskazał ponadto, że podmiot holenderski nie prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej. Podmiot ten nie prowadzi również w Polsce działalności poprzez oddział, ani też zakład w rozumieniu Konwencji podpisanej w Warszawie dnia 13 lutego 2002r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. Nr 216, poz. 2120).

Wielkość czynszu najmu określona została na 199 EUR miesięcznie. Wynagrodzenie dla wynajmującego przelewane jest w terminie 30 dni od dnia wystawienia faktury. Spółka dokonuje płatności wyżej wymienionych rat w dwojaki sposób: przelewem bankowym lub kompensatą wzajemnych zobowiązań. W związku z faktem, iż pomiędzy dniem, w którym płatności stają się wymagalne, a dniem zapłaty następuje zmiana kursu waluty powstają różnice podatkowe, które w pierwszym z przedstawionych przypadków są podatkowymi, a w drugim nie mogą być uznane za różnice podatkowe. Wynajmujący nie przedstawił Spółce certyfikatu rezydencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00