Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2006, sygn. P1-P-4407/I/1/06, Izba Skarbowa w Poznaniu Ośrodek Zamiejscowy w Pile, sygn. P1-P-4407/I/1/06
Czy syndyk masy upadłościowej wykonujący czynności postępowania upadłościowego jest podatnikiem podatku od towarów i usług?
Na podstawie art.233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile z dnia 24.01.2006r. Nr PP/443/108/05 sporne postanowienie utrzymuje w mocy.
Wnioskiem z dnia 21.12.2005r. Pani A.B. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pile o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.).
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Podatniczka od kilku lat pełni funkcję syndyka masy upadłościowej w różnych podmiotach gospodarczych, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Pile.
Z tytułu pełnienia powierzonych funkcji Podatniczka uzyskuje przychody, o których mowa w art.13 ust.6 ustawy o podatku dochodowym i których wysokość ustala i przyznaje sąd.
Ze stanowiska zawartego we wniosku wynika, że zgodnie z art.15 ust.1 ustawy o VAT podatnikiem podatku od towarów i usług są osoby wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Syndyk, zdaniem Podatniczki, nie pełni samodzielnie funkcji, gdyż jego działania wymagają zgody sędziego komisarza na wszystkie czynności, a także podlegają jego kontroli.Syndyk nie działa na zlecenie ani upadłego ani wierzycieli, gdyż jest wyznaczony przez sąd i podlega dyscyplinarnie sędziemu komisarzowi. Ponadto syndyk nie prowadzi żadnej samodzielnej działalności gospodarczej i nie ponosi ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.Jednocześnie, zdaniem Wnioskodawczyni, czynności syndyka nie stanowią świadczenia usług, gdyż w przypadku usług powinny być dwie strony tj. usługodawca i usługobiorca. W przypadku syndyka brak jest natomiast usługobiorcy, ponieważ nie jest nim ani upadły, ani sędzia komisarz, ani wierzyciele.Tym samym działalność wykonywana przez syndyka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right