Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.03.2006, sygn. ZD/406-276/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-276/CIT/05
Czy zwrot pracownikowi kosztów za przejazd płatną autostradą i parking stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W dniu 22 grudnia 2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 13 stycznia 2006r. oraz 3 lutego 2006r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownicy Wnioskującej często odbywają podróże służbowe. Są to podróże w celu, np. podpisania umowy kupna-sprzedaży surowców, materiałów, maszyn i urządzeń służących wytworzeniu własnych wyrobów, złożenia ofert sprzedaży wyrobów, kontroli stanu zapasów wyrobów Wnioskującej u dealerów, załatwiania pozwoleń, opłat, zaświadczeń i innych spraw służbowych, związanych z działalnością Spółki w urzędach, bankach itp. Na wniosek pracownika podróż odbywa się samochodem osobowym, nie będącym własnością pracodawcy. Po zakończeniu podróży pracownik otrzymuje zwrot kosztów, stanowiących iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za kilometr przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 19 grudnia 2002r. (§ 5 p.3) oraz rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 14 września 2005r. Podczas podróży służbowych, odbywanych własnym samochodem pracownicy ponoszą także inne koszty, jak: opłaty za autostradę, opłaty za parking, opłaty ubezpieczenia przy zagranicznych podróżach służbowych. Wnioskująca nie zwraca obecnie wymienionych kosztów.