Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.01.2006, sygn. ZD/406-222/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-222/CIT/05
Czy spłata pożyczki w drodze kompensaty skutkuje realizacją różnic kursowych wywierających skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy powstają w tej sytuacji przychody lub koszty uzyskania przychodów ?
W dniu 18.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem w dniu 3.11.2005r.
Wnioskujący wskazał, iż zajmuje się hodowlą zwierząt futerkowych i ponosi duże nakłady inwestycyjne na rozwój działalności. Źródłem ich finansowania są środki pozyskiwane z zewnątrz, tj. pożyczki, które są zaciągane od pożyczkodawcy zagranicznego w walucie obcej (EURO, USD). Kwoty ww. pożyczek wpływają na walutowy rachunek bankowy Spółki.
Wnioskujący podnosi, iż otrzymane z hodowli zwierząt futerkowych skóry sprzedawane są kontrahentowi "trzeciemu" poza granice kraju. Należności wynikające z tej sprzedaży kompensują spłatę rat pożyczki i odsetek od pożyczki. Pożyczkodawca pisemnie wyraził zgodę na kompensatę udzielonej pożyczki należnościami od kontrahenta odbierającego towar.
W związku z powyższym, Wnioskujący zwrócił się z zapytaniem, czy spłata pożyczki w drodze kompensaty skutkuje realizacją różnic kursowych wywierających skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych, tj. czy powstają w tej sytuacji przychody lub koszty uzyskania przychodów ?
Prezentując własne stanowisko w sprawie Wnioskujący wskazał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez NBP (art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).