Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.01.2006, sygn. DP/423-8/05, Urząd Skarbowy w Środzie Wielkopolskiej, sygn. DP/423-8/05
Czy uprawdopodobniona w sposób opisany we wniosku nieściągalność wierzytelności daje prawo do zaliczenia wierzytelności w koszty podatkowe?
Spółka zwróciła się pismem z dnia 6.12.2005r. o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania prawa podatkowego. W złożonym wniosku przedstawiony został następujący stan faktyczny:
Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedała Kontrahentowi w grudniu 2003r. towar. Część wierzytelności nie została uregulowana (1.925,37 zł brutto). Wysyłane monity okazywały się bezskuteczne. W listopadzie 2004r. poczta zwróciła pismo skierowane do spółki z adnotacją "firma nie istnieje". Nie otrzymano również potwierdzenia salda na dzień 30.11.2004r. Radca prawny działający w imieniu spółki wystąpił w maju 2005r. do Sądu o wydanie odpisu KRS, z którego wynika, iż Kontrahent jest zarejestrowany pod wskazanym adresem i nie jest w likwidacji, ani w upadłości. Korespondencja kierowana ponownie do wierzyciela przez radcę prawnego została zwrócona z adnotacją "firma nie istnieje". W związku z powyższym, radca prawny nawiązał kontakt telefoniczny z Urzędem Skarbowym gdzie uzyskał informacje, iż podatnik taki nie składa żadnych deklaracji i nie podejmuje pod wskazanym adresem korespondencji. Radca prawny nawiązał również kontakt z Gminną Spółdzielnią gdzie uzyskał informację, iż spółka wynajęła od Spółdzielni pomieszczenia w momencie dokonywania rejestracji, po czym je opuściła bez podania przyczyny i wskazania nowego adresu.