Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. DP/423-0012/05, Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku, sygn. DP/423-0012/05

Na jakich zasadach można zaliczyć wierzytelności do kosztów uzyskania przychodu?

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów artykułu 16 ust. 1 pkt 25 lit a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca przedstawił następujący opis stanu faktycznego:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą jako wydawca książek i innych publikacji przeznaczonych dla przedsiębiorców. W ramach prowadzonej działalności współpracowała z Panem J., który prowadził sprzedaż publikacji spółki. W związku nierozliczeniem się z pobranego towaru przez Pana J. skierowano sprawę na drogę postępowania sądowego. Sąd Rejonowy zasądził od pozwanego na rzecz spółki kwotę 10.650,00 zł wraz z umownymi odsetkami w wysokości 10% miesięcznie od dnia 09.04.2004r. do dnia zapłaty oraz kosztami sądowymi w kwocie 844,90 zł. Po uprawomocnieniu się wyroku spółka zwróciła się do Sądu Rejonowego, Spółdzielni Mieszkaniowej "P" oraz Urzędu Miejskiego z prośbą o udzielenie informacji na temat majątku dłużnika. Z uzyskanych informacji wynika, że dłużnik nie posiada żadnego wartościowego składnika majątkowego, zaś w zamieszkiwanym lokalu przebywa na podstawie umowy najmu. W dniu 02.11.2005r. spółka zwrócił się do Komornika Sądowego o udzielenie informacji, czy przeciwko dłużnikowi J. prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, jakie są stosowane sposoby egzekucji oraz jaka jest wysokość egzekwowanych roszczeń, a także poinformowanie o aktualnym stanie postępowań prowadzonych przeciwko J. W piśmie z dnia 17.11.2005r. komornik wskazał, że aktualnie przeciwko J. prowadzone jest postępowanie w sprawie , w którym wezwano wierzyciela do wskazania adresu dłużnika pod rygorem pozostawienia sprawy bez dalszego biegu. Komornik poinformował również wierzyciela, że wcześniejsze postępowania egzekucyjne zakończyły się bezskutecznie z uwagi na fakt, że dłużnik: nie posiada stałej pracy zarobkowej, utrzymuje się z pomocy rodziców, z którymi zamieszkuje, nie prowadzi działalności gospodarczej, nie posiada akcji, obligacji, wierzytelności, rachunków bankowych, wkładów oszczędnościowych, wartościowych ruchomości, nieruchomości oraz innych praw majątkowych, mieszka w trzypokojowym lokalu, który jest własnością Spółdzielni Mieszkaniowej "P", a w wyniku przeszukania mieszkania nie znaleziono majątku z którego można pokryć zadłużenie, gdyż znajdujące się tam ruchomości są stare, zużyte i pozbawione wartości handlowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00