Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. PB/II-2/4210-9/Int.06/AL, Izba Skarbowa w Łodzi, sygn. PB/II-2/4210-9/Int.06/AL

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych oraz wydatki poniesione na wynagrodzenie notariusza w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego należy zaliczyć do wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego czy też bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów Strony ?

Pytanie podatnika

We wniosku z dnia 15.02.2006r. o udzielenie interpretacji X Spółka z o.o. przedstawiła następujący stan faktyczny.Spółka X prowadzi działalność gospodarczą polegającą min. na wydobywaniu piasków szklarskich i formierskich oraz produkcji zaprawy murarskiej, wyrobów z gipsu. W dniu 30.12.2005 roku Strona przejęła aportem środki trwałe ? jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego. Przedmiotem aportu były grunty min. zawierające złoża piasku kwarcowego, środki trwałe w postaci budynków, budowli, maszyn i urządzeń do przeróbki piasku kwarcowego oraz środki trwałe kopalni piasku kwarcowego Y. W związku z tym, że wniesienie aportu wymagało zmiany umowy Spółki i obejmowało przeniesienie prawa własności nieruchomości Jednostka zobowiązana była dokonać tych czynności w formie aktu notarialnego co wiązało się z poniesieniem kosztów opłat notarialnych oraz opłacaniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Strony stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istnieje związek poniesionego kosztu w postaci opłaty notarialnej dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z jej przychodami. W ramach wniesionego aportu Jednostka powiększyła swój majątek trwały i dzięki temu będzie uzyskiwała przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na tym majątku. Zatem zmiana umowy Spółki wpłynie na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody. W opinii Strony podatek od czynności cywilnoprawnych i wynagrodzenie notariusza nie stanowią wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego, lecz są to wydatki związane ze zmianą umowy Spółki, które stosownie do postanowień art. 15 ustawy z 15.02.1992 roku należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00