Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.05.2006, sygn. RO/436-2/06, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/436-2/06

Czy usługa cash poolingu świadczona na rzecz spółki na podstawie umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL oraz Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, nie podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a odsetki wypłacone w ramach powyższej struktury cash poolingu nie podlegaja w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji ?

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki otrzymanego dnia 28.02.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wynika, iż bank oferuje spółce usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (cash pooling), świadczoną na podstawie Umowy o świadczeniu usługi dbCashSweepPL i Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku, opartą na następującej strukturze: klienci korporacyjni banku, w tym spółka, będący członkami grupy kapitałowej (Grupa Spółek), podpisali z bankiem Umowę o świadczenie usługi dbCashSweepPL i Umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w Rachunku oraz otworzyli rachunki w banku. Spółki są polskimi rezydentami lub rezydentami innych państw. Do każdego z rachunków bank otworzył subkonto w celu dokonywania czynności związanych z kompleksowym zarządzaniem płynnością finansową (cash pooling) polegającym na zwiększeniu efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty z Grupy Spółek, poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich jak i ujemnych) na Rachunkach podmiotów z Grupy Spółek. Za świadczone usługi bank pobiera prowizje od każdego z podmiotów z Grupy Spółek. Na koniec każdego dnia roboczego bank ustali saldo na każdym z rachunków i zsumuje wszystkie salda dodatnie i oddzielnie zsumuje wszystkie salda ujemne. Następnie bank ustali, która z tych wartości jest wyższa a która niższa w wartościach bezwzględnych, po czym dokona przeniesienia całości sald składających się na sumę sald, która okazała się niższa w wartościach bezwzględnych, z rachunków, na których te salda wystąpiły na odpowiednie subkonta. Odbywa się to w formie przelewów wierzytelności wobec klientów posiadających saldo ujemne na rzecz klientów posiadających saldo dodatnie według swobodnego wyboru w zakresie przelewanych kwot jak i rachunku klienta posiadającego saldo dodatnie. Na początku każdego dnia roboczego następującego po dniu, w którym dokonano przelewów wierzytelności, każdy klient posiadający saldo dodatnie dokonuje zwrotnego przelewu wierzytelności, które zostały na niego przeniesione. W pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca kalendarzowego bank pobiera od każdej spółki na której subkoncie w poprzednim miesiącu kalendarzowym wystąpiło saldo ujemne, prowizję za okresowe powstanie salda ujemnego, liczoną dla każdego dnia w którym takie saldo powstało. Analogicznie do powyższego, spółkom na których subkoncie powstało saldo dodatnie, bank wypłaca wynagrodzenie za okresowe powstanie salda dodatniego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00