Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. PDP/423-33/06/32519, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PDP/423-33/06/32519

Pytanie podatnika dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów remontu powypadkowego pojazdu nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym.

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż Spółka zajmuje się transportem pasażerskim. W przedmiotowej sprawie chodzi o szkodę w taborze komunikacyjnym będącym własnością Spółki i nie objętym dobrowolnym ubezpieczeniem AC. Szkoda taka powstała między innymi w ubiegłym roku a dotyczy sytuacji, w której winę ponosi kierowca obcego pojazdu. Towarzystwo Ubezpieczeniowe odmówiło Spółce wypłacenia odszkodowania w kwocie brutto uznając, że podatek VAT zawarty w fakturze za remont powypadkowy pojazdu, podlega odliczeniu na zasadach ogólnych. Z dokonanej przez Spółkę analizy przepisów dotyczących VAT i CIT wynika, iż : - zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 50 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych nie są kosztem uzyskania przychodu koszty remontów powypadkowych samochodów nie objętych ubezpieczeniem dobrowolnym oraz zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00