Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.03.2006, sygn. PD/415/19/2006, Urząd Skarbowy w Tychach, sygn. PD/415/19/2006

Czy opłatę wstępną z tytułu zawarcia umowy franchisingu można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów czy też ująć w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych?

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że p. ..... prowadzi biuro turystyczne świadcząc dla klientów usługi turystyki krajowej i zagranicznej. W lutym 2005r. wnioskodawczyni podpisała umowę franchisingu z firmą "G" mającą siedzibę we Włoszech. W tym miejscu należy podkreślić, że organ podatkowy nie ocenia postanowień zawartej umowy, opiera się jedynie na informacjach zawartych przez wnioskodawcę we wniosku i jego uzupełnieniach. Z wyjaśnień strony wynika zatem, że franschingodawca posiada markę G będącą przedmiotem licencji oraz jest właścicielem know-how. Na podstawie tejże umowy franschingobiorczyni została obciążona fakturą VAT wartości 12.000,00 Euro tytułem opłaty wstępnej. Fakturę tę ujęto następnie w kosztach uzyskania przychodów, po uprzednim przeliczeniu na PLN po średnim kursie z dnia jej wystawienia, w dacie wystawienia. Zdaniem podatnika powyższy wydatek należy w całości traktować jako koszt uzyskania przychodu, gdyż został poniesiony w celu jego uzyskania. Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujący w dacie wydania postanowienia stan prawny organ podatkowy stwierdza co następuje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00