Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.12.2006, sygn. 1472/SOI/423-30/06/DW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/SOI/423-30/06/DW

Czy w świetle dyspozycji przepisu art.16 ust.1 pkt 26 w związku z art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla określenia wartości rezerwy celowej tworzonej na pokrycie wierzytelności udzielonej w walucie obcej, uprawniającej do wykazania kosztu podatkowego uwzględnić należy bieżący kurs tej waluty to jest kolejno kurs z dnia utworzenia rezerwy celowej oraz następnie z jej każdorazowej aktualizacji na skutek dokonanego przeglądu wierzytelności oraz ich zabezpieczeń, a także wartości wynikającej z ceny waluty?

Pytanie podatnika

Bank w ramach prowadzonej działalności gospodarczej udziela kredytów, pożyczek, gwarancji albo poręczeń spłaty kredytów lub pożyczek w walutach obcych. W odniesieniu do części z nich ze względu na zidentyfikowane przesłanki utraty wartości, tworzone są odpisy aktualizujące zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości (MSR) Nr 39 Instrumenty finansowe: ujmowanie i wycena. Kwalifikacja odpisów do kosztów uzyskania przychodów dokonywana jest przy zastosowaniu przepisu art. 38b ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U z 2000r Nr 54, poz.654 ze zmianami/. Dla określenia wartości kosztu podatkowego bank musi każdorazowo pomocniczo ustalić wartość hipotetycznie kwalifikowanej do kosztów uzyskania przychodów, rezerwy celowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00