Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2006, sygn. 1472/SOI/423-29/06/BLG, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/SOI/423-29/06/BLG
Czy obowiązek przesyłania naczelnikowi urzędu skarbowego comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą, wynikający z art.82 §2 Ordynacji podatkowej, dotyczy również rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych, prowadzonych dla klientów Banku na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności w zakresie usług finansowych Bank oferuje m.in. prowadzenie rachunków bankowych dla klientów. Podstawą prawną prowadzenia tych rachunków jest art. 49 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe. Natomiast zgodnie z art. 4 ust.1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi klienci w zakresie działalności maklerskiej mogą zakładać rachunki papierów wartościowych oraz rachunki pieniężne, służące wyłącznie do dokonywania rozliczeń związanych z obrotem papierami wartościowymi. Bank zwraca się z pytaniem, czy obowiązek przesyłania naczelnikowi urzędu skarbowego comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą, wynikający z art. 82 §2 Ordynacji podatkowej, dotyczy również rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych, prowadzonych dla klientów Banku na podstawie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zdaniem podatnika w powołanym przepisie ustawodawca odnosi się wyłącznie do rachunków w rozumieniu art.49 ustawy Prawo bankowe. Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi w odniesieniu do rachunku papierów wartościowych oraz pieniężnego nie odwołuje się do prawa bankowego, co zdaniem Spółki oznacza, że rachunki te stanowią odrębną instytucję prawną. Uzasadniając swoje stanowisko Bank wskazuje na odmienność celów i funkcji rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych w odniesieniu do rachunków bankowych w rozumieniu art. 49 ustawy Prawo bankowe, polegającą na tym, iż w przypadku tych pierwszych: bank nie może obracać wolnymi środkami pieniężnymi; nie można za ich pomocą dokonywać przelewu na konta osób trzecich; zgromadzone na nich środki nie podlegają oprocentowaniu. Ponadto, jak podkreśla Spółka, rachunki papierów wartościowych oraz rachunki pieniężne mogą być tworzone także przez inne podmioty prowadzące działalność maklerską, na które ustawodawca nie nałożył obowiązku przekazywania organom podatkowym informacji o założeniu i likwidacji tych rachunków przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W związku z tym, interpretacja zakładająca, że taki obowiązek ciąży tylko na bankach, byłaby sprzeczna z Konstytucją, gdyż podmioty znajdujące się w takim samym stanie faktycznym traktowane byłyby odmiennie.