Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.10.2006, sygn. 1472/ROP1/423-260/06/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-260/06/AJ
Czy zwrot kosztów dojazdów do kliniki oraz noclegów, poniesionych przez ochotników-pacjentów poddawanych badaniom potwierdzającym dopuszczalność leku, jest kosztem uzyskania przychodów? Pacjenci pozostają anonimowi, dlatego Spółka nie może podpisać umowy z pacjentem.
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 09.08.2006 r. i uzupełnionej w piśmie z dnia 25.10.2006 r.
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe pod warunkiem udokumentowania poniesionych wydatków zgodnie z obowiązującymi przepisami.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku i jego uzupełnieniu, Podatnik ("Spółka") jest firmą zajmującą się m. in. prowadzeniem badań klinicznych dla firm farmaceutycznych. Badania takie są opracowywane i organizowane wspólnymi siłami przez Sponsora, czyli firmę odpowiedzialną za badanie, która je finansuje i która prowadzi sprzedaż leku, a także firmę prowadzącą badanie kliniczne na zlecenie, czyli Podatnika. Dopuszczalność leku musi być potwierdzona szeregiem badań laboratoryjnych i klinicznych, aby wykluczyć działania niepożądane oraz zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku.