Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.07.2006, sygn. 1472/ROP1/423-183/229/06/MC, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-183/229/06/MC
Czy jest kosztem uzyskania przychodów wierzytelność nieściągalna w dacie otrzymania odszkodowania z tytułu ubezpieczenia wierzytelności od ryzyka nieściągalności? Czy wierzytelność jest kosztem uzyskania przychodów w kwocie brutto? Czy jeżeli po otrzymaniu odszkodowania dłużnik zapłaci część należności, otrzymana kwota jest przychodem, a odpowiadająca jej część zwracanego ubezpieczycielowi odszkodowania - kosztem uzyskania przychodu?
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 1 czerwca 2006 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 1 czerwca 2006 r.)
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Spółki w zakresie pytań oznaczonych numerami 1, 2 i 3 za nieprawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka funkcjonuje na rynku polskim jako klasyczny dystrybutor produktów IT. Spółka oferuje szeroką gamę produktów, w tym m.in. drukarki, materiały eksploatacyjne, komponenty, peryferia, notebooki, serwery, oprogramowanie, sprzęt sieciowy, pamięci masowe, produkty CAD, a także usługi logistyczne i finansowe związane z dystrybucją oraz wsparcie techniczne.
Spółka zawarła umowę ubezpieczenia wierzytelności z firmą ACI dotyczących większości jej kontrahentów. W przypadku, gdy wierzytelności objęte ubezpieczeniem nie są uregulowane w określonym terminie, Spółka otrzymuje odszkodowanie obejmujące część należności objętej ubezpieczeniem. Dla ustalenia wartości ubezpieczenia przyjmowana jest wartość brutto należności (tj. wraz z należnym podatkiem od towarów i usług). Wypłata odszkodowania następuje w momencie, w którym Spółka nie posiada jeszcze określonych w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. dokumentów potwierdzających fakt nieściągalności należności.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right