Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.05.2006, sygn. 1471/DPD2/423/20/06/JB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPD2/423/20/06/JB

czy prawidłowe jest stanowisko Banku, że w związku z wdrożeniem przez Bank zasad rachunkowości określonych przez MSR rezerwa IBNI utworzona w roku 2005 r na poniesione lecz nieudokumentowane ryzyko kredytowe stanowi w okresie przejściowym roku 2005 koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości utworzonej kwoty rezerwy zgodnie z MSR, oraz, czy w latach następnych kosztem uzyskania przychodu będą kwoty przyrostu tej rezerwy odnoszące się do poszczególnych lat ich tworzenia.

Pytanie podatnika


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku Banku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank od l stycznia 2005 r. sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (dalej: MSR)

Konsekwencją przyjęcia MSR, jako podstawy prowadzenia ksiąg rachunkowych, jest zmiana zasad rozpoznawania i pomiaru ryzyka utraty wartości ekspozycji kredytowych (udzielonych kredytów, pożyczek oraz wydanych gwarancji, poręczeń spłaty kredytów, pożyczek). Stosowane do tej pory zasady opierające się na Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2003 r w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków zostały zastąpione metodologią zgodną z MSR 39 " Instrumenty finansowe - ujmowanie i wycena" w zakresie ekspozycji kredytowych bilansowych oraz MSR 37 "Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe" w zakresie nieodwołalnych zaangażowań pozabilansowych o charakterze kredytowym. W przypadku należności kredytowych, dla których nie zidentyfikowano indywidualnej przesłanki utraty wartości - Bank ma obowiązek dokonania odpisu aktualizującego wartość określonych grup należności bankowych, w tym przypadku tworzona jest rezerwa na poniesione lecz nieudokumentowane ryzyko kredytowe (rezerwa IBNI). Rezerwa IBNI zastąpiła tworzoną w latach ubiegłych, zgodnie z art. 130 ustawy Prawo bankowe, rezerwę na ryzyko ogólne. Według stanu ksiąg rachunkowych na dzień bilansowy 31.12.2004r. Bank posiadał utworzoną rezerwę na ryzyko ogólne w wysokości X zł, która w latach, w których była utworzona, zliczona była w całości do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z art. 15 ust. 1h pkt l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponieważ MSR 39 nie przewiduje tworzenia rezerwy na ryzyko ogólne, o której mowa w art. 130 ustawy Prawo bankowe, Bank na dzień bilansowy 31.12.2004r (roku przejścia na MSR) wyksięgował z ksiąg rezerwę na ryzyko ogólne. Jednocześnie Bank na dzień bilansowy 31.12.2005 r. utworzył (zgodnie z MSR 39) odpis na poniesione, lecz nieudokumentowane ryzyko kredytowe - rezerwę IBNI w wysokości Y zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00