Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2006, sygn. 1472/ROP1/423-84-122/06/AJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-84-122/06/AJ
Czy odsetki wypłacane w ramach struktury cash poolingu podlegają w Polsce przepisom o niedostatecznej kapitalizacji?
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 z póź. zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 10.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.02.2006 r.)
postanawia
uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Zgodnie ze stanem faktycznym podanym we wniosku, bank oferuje Podatnikowi ("Spółka") usługę kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej (cash pooling), świadczoną na podstawie umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL i umowy cesji wierzytelności z tytułu kredytów w rachunku (zawartą w celu wykonania Umowy o świadczenie usługi db-CashSweepPL). Umowy zostały zawarte przez grupę spółek (w tym Podatnika) będących członkami grupy kapitałowej. Spółki są polskimi rezydentami lub rezydentami innych państw. Dla celów realizacji niniejszych umów bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku otwiera, dla każdego z rachunków prowadzonych dla podmiotów z grupy, subkonto w celu umożliwienia bankowi dokonywania czynności wynikających z realizacji umowy db-CashSweepPL. Usługa cash pooling ma na celu zwiększenie efektywności działalności gospodarczej prowadzonej przez podmioty z grupy, poprzez odpowiednie wykorzystanie sumy dziennych sald (zarówno dodatnich, jak i ujemnych) na rachunkach podmiotów z grupy.