Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.01.2006, sygn. 1406/DL/415-34/HH/05, Urząd Skarbowy w Grodzisku Mazowieckim, sygn. 1406/DL/415-34/HH/05

Czy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego, przyznanych pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin ?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 08.12.2005r. (data wpływu do tutejszego organu podatkowego) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.Przedstawiony we wniosku stan faktyczny :Pracownicy przewoźników kolejowych, posiadają uprawnienia do ulgowych przejazdów które wynikają z Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zatrudnionych przez pracodawców zrzeszonych w Związku Pracodawców Kolejowych.Upoważnieniem do odmiennego uregulowania uprawnień do ulg przejazdowych jest delegacja zawarta w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego, dająca przewoźnikom prawo do odmiennego niż w ustawie uregulowania ulg przejazdowych obejmujących pracowników, emerytów i członków ich rodzin.Zmiany do ustawy podatkowej wprowadzone w 2002r. do 30 stycznia wyłączały z opodatkowania tylko wartość świadczeń przejazdowych literalnie wynikających z ustawy o ulgowych przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego, tym samym wyłączając możliwość zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych pracowników kolejowych.Kolejna zmiana ustawy podatkowej, która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2002r. zastąpiła w pkt 84 artykułu 21 wyraz "ustawy" wyrazem "przepisów" tym samym stwarzając możliwość zwolnienia podatkowego nie tylko dla ulg ustawowych ale także i dla innych wprowadzonych przepisami np. Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy czy Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.W Spółce obowiązuje zarówno jeden jak i drugi z w/w dokumentów, stanowiących źródło prawa pracy.Spółka uznała, iż na tej podstawie nie należy włączać do dochodu pracownika podlegającego opodatkowaniu wartości świadczeń przejazdowych przyznanych pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin.Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 21.01.2004r. Nr US-06-DL/415-3/K/04.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonał zmiany powyższej interpretacji, przyjmując, iż wyraz "przepisów" użyty w treści art.21 pkt 84 ma zastosowanie wyłącznie do regulacji wynikających wprost z postanowień ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego. Zasady tej nie można odnieść do innych przepisów prawa jakimi są Ponadzakładowe i Zakładowe Układy Zbiorowe Pracy.Pytanie Spółki sprowadza się do kwestii opodatkowania świadczeń z tytułu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu kolejowego, przyznanych pracownikom, emerytom i członkom ich rodzin.Zdaniem Spółki wartość przedmiotowych świadczeń stanowi przychód nie podlegający opodatkowaniu.Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz uprzejmie informuje :

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00