Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.12.2006, sygn. PO2/423-70/06/98196, Małopolski Urząd Skarbowy, sygn. PO2/423-70/06/98196
Czy w przedstawionym stanie faktycznym kwota dotwarzanej rezerwy celowej (do 100%) na ekspozycję kredytową zaliczoną do kategorii stracona stanowi koszt uzyskania przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym do osób prawnych?
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku bez znaku z dnia 4.12.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 7.12.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
Uzasadnienie
W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Bank) przedstawił następujący stan faktyczny.
Bank posiada ekspozycję kredytową zaliczoną do kategorii stracona, nieściągalność tej wierzytelności została w poprzednich latach uprawdopodobniona, ponieważ opóźnienie w spłacie kapitału i odsetek przekraczało 6 miesięcy i wierzytelność została skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. Na powyższą wierzytelność utworzono rezerwę celową pomniejszoną o wartość hipoteki ustanowionej na nieruchomości. Rezerwa celowa została utworzona w wysokości 50% wartości ekspozycji kredytowej i zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. W następnym roku kalendarzowym, 29.11.2004 r., z dłużnikiem zostało zawarte porozumienie na mocy którego zmieniono warunki spłaty kredytu i bank zawiesił egzekucję komorniczą w stosunku do tej wierzytelności. Przez okres kilkunastu miesięcy kredytobiorca wywiązywał się terminowo ze spłat rat kredytu ustalonych w aneksie do umowy kredytowej. Bank nie zmienił jednak kategorii kredytu ze względu na sytuację ekonomiczno-finansową dłużnika. Od maja br. zaczęły się nieterminowe spłaty i zaczęły narastać zaległości w spłacie kredytu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10.12.2003 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków, limit pomniejszeń powyższego kredytu o wartość hipoteki wyczerpie się 31.10.2007 r. Zachodzi więc konieczność dotworzenia rezerwy celowej w takiej wysokości aby w październiku 2007 r. osiągnęła 100% wierzytelności. Ze względów ostrożnościowych Bank rozpoczął dotwarzanie rezerwy celowej w 2006 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right