Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2006, sygn. PD1a/415-10/06, Urząd Skarbowy w Wadowicach, sygn. PD1a/415-10/06
Czy po zakończeniu remontu budynku można dokonać zmiany sposobu wyliczenia amortyzacji, zmiany wartości początkowej środka trwałego opartej na wycenie biegłego, czy wydatki dotyczące remontu przeznaczonego do wynajmu pomieszczenia o powierzchni 27 m (2), które istaniało po opróżnionym lokalu mieszklanym, lecz nie nadawało się do użytku (zgnita podłoga) zagrzybione spękane ściany i strop, zużyta stolarka, uszkodzone, zużyte instalacje) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (w przypadu amortyzacji uproszczonej, faktycznej wartości początkowej), jak powierzchnia pomieszczeń wspólnych budymku (kotłowni, podręcznego magazynku, korytarz, WC, klatki schodowej do obsługi administracyjnej) podlega amortyzacji oraz czy koszty dojazdu, pzrewozów materiałów, narzędzi, odpisów amortyzacyjnych od samochodu marki Fiat Scudo, jego ubezpieczenia, zestawu komputerowego, materiałów biurowych i ekploatacyjnych itp. można rozliczać proporcjonalnie do procentowego udziału przychodu z poszczególnych źródeł t. j. z najmu wykonywanego poza działalnością gospodarczą i instalatorstwa elektrycznego opodatkowanego kartą podatkową.
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 27.01.2006 r. (data wpływu 02.02.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z wniosku z daty wpływu 02.02.2006 r. wynika, iż w 1995 r. małżonkowie w ramach wspólności majątkowej zakupili budynek w którym mieściły się 4 lokale mieszkalne zasiedlone lokatorami na podstawie przydziałów administracyjnych następnie rozpoczęli w nim remont. Nie mając perspektywy czasowej pozbycia się niechcianych lokatorów a tym samym zakończenia remontu i wyceny budynku przez biegłego od 2000 r. przedmiotowy budynek zaczęto amortyzować wg. uproszczonej metody ustalania wartości początkowej. W 2004 r. został opróżniony z lokatorów ostatni lokal co umożliwia dalszy remont budynku i sądzi , że go zakończy w 2006 r. Wnioskujący uzyskuje przychody z najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych prowadzonego nie w ramach działalności gospodarczej. W wyniku przeprowadzonego remontu nie powstało nic nowego a jedynie została przywrócona sprawność techniczna i bezpieczeństwo dla użytkowników obiektu. Administrowanie budynkiem, obsługa i eksploatacja kotłowni, remonty, bieżące naprawy pomieszczeń wymagają częstych dojazdów, dowozu materiałów i narzędzi z miejsca zamieszkania do miejsca wynajmowanego budynku. Posiadają samochody z homologacją producenta jako ciężarowe t. j. Tarpan i Fiat Scudo, które są używane przez część roku do instalatorstwa elektrycznego wykonywanego jednoosobowo przez ,,,,,,,,,,, opodatkowanego w formie karty podatkowej oraz administrowania nieruchomością trwającą nieprzerwanie cały rok. W trakcie wykonywania instalatorstwa nie odliczają z najmu kosztów paliwa, zespołu komputerowego, materiałów eksploatacyjnych i biurowych a w przyszłości opłat za korzystanie z biura rachunkowego. W końcowej części stwierdzono, że zapytanie dotyczy budynku mieszkalnego wynajmowanego w przeważającej części na działalność gospodarczą, w trakcie jego remontu ale nie przekwalifikowanego jeszcze na tą działalność.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right